Svar: pH = -log [H+]; pH + pOH = 14; 1, 12, 7. Kommentar til det siste: pH kan ikke bli større enn 7 for en syre, uansett hvor mye man fortynner. Vannets egne H+-ioner vil sørge for det.
b) Hva er pH når:
- 50% av syremolekylene i eddiksyre (acetic acid) er spaltet i ioner.
- 10% av ammoniakk (ammonia) er omdannet til ammonium.
- 5% av 0,010 mol Zn(OH)2 er løst i 1L av en vannløsning
av ellers ukjent sammensetning.
Svar: [HA] = [A-] ; Ka = [H+][A-]/[HA]
=> [H+] = Ka x [HA]/[A-] = Ka
x 1 = Ka => pH = pKa = 4,76.
[NH3] = 9 [NH4+] ; Ka
= [H+][NH3]/[NH4+] => [H+]
= Ka x [NH4+]/[NH3] = Ka/9
=> pH = pKa - log9 = 10,2
[Zn2+] = 0,0005 M ; Ksp = [Zn2+][OH-]2
= 3.9x10-17 => [OH-]2 = Ksp/[Zn2+]
= 3.9x10-17/ 0,0005 = 7,8 x 10-14 => [OH-]
= 2,8 x 10-7 => pOH = 6,55 => pH = 7,45. (Forutsetning: At ingen
stoffer danner komplekser med Zn2+)
Go for løsningsreaksjonen
når HCl-gass løses i vann?
G for den samme reaksjonen
hvis gassfasen er luft ved 1 atm med 0,1 vol% HCl og vannløsningen
er en ren HCl-løsning med pH=3?
Svar: Reaksjon: HCl (g) => HCl (aq)
Go = -131 kJ/mol - ( - 95
kJ/mol) = - 36 kJ/mol
G =
Go + RTlnQ = - 36
kJ/mol + RT ln ([HCl(aq)]/P(HCl(g)) = - 36 kJ/mol + 8,31 J/Kmol x 298K
x ln (10-3/10-3) = - 36 kJ/mol + 8,31 J/Kmol x 298K
x ln (1) = - 36 kJ/mol.
Ho = -167 kJ/mol -
(-92 kJ/mol) = - 75 kJ/mol
So = 56 J/Kmol -
(187 J/Kmol) = - 131 J/Kmol
Go =
Ho - T
So
= - 75 kJ/mol - 323 K x (- 131 J/Kmol ) = -33 KJ/mol
Go = -RTlnK => ln K = -
Go/RT
= -(-33 000 J/mol)/(8,31 J/Kmol x 323K) = 12,2 => K = 200000
Alternativt (faktisk enda riktigere) kan man regne ut fra HCl (g)
=> H+ (aq) + Cl- (aq) . Da vil ikke Q bli lik
0, og
Go og
G blir ulike.
b) Hvor mye stiger temperaturen i løsningen hvis 1 mol HCl løses
i 1L vann v/25oC? Anta at
Cp=0.
Svar:
T = Q / Cp
Q = -
H = - (
Ho(HCl(aq)) -
Ho(HCl(g))) = 167 kJ/mol
- 92 kJ/mol) = 75 kJ/mol.
Det er ett mol som reagerer, Q = 76 kJ/mol x 1 mol = 75 kJ
Cp = Cp(reaktanter(fordi
Cp=0))
= Cp(H2O) x n(H2O) + n(HCl(g)) x Cp(HCl(g))
= (1000g/18,9g/mol) x 75 J/Kmol + 1mol x 29 J/Kmol = 4200 J/K
=>
T = Q/Cp = 75 000 kJ/4200 J/K = 17,9 K.
Svar:
PbCl2 => Pb2+ + 2 Cl
-
K1 = Ksp = 1,7 x 10-5
Pb2+ + 2 I- => PbI2
K2 = 1/Ksp = 1/ (8 x 10-9) = 1,25 x 108
PbCl2 + 2 I- => PbI2 + 2 Cl-
K = K1 x K2 = 1,7 x 10-5
x 1,25 x 108 = 2 x 103
b) - Hva er løseligheten av CaSO4 i en 1 M H2SO4-løsning
når pH = 0?
(Hint: Løsningen finnes ved å kombinere likevekten for
spalting av saltet med andre protolysetrinn for svovelsyre.)
Svar:
CaSO4 - > Ca2+ - SO42-
K1 = Ksp = 2,4 x 10-5
SO42- + H+ - > HSO4-
K2 = 1/Ka2 = 102
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
H+ + CaSO4 - > Ca2+
+ HSO4-
K =K1 x K2 = Ksp/Ka2 = 2,4
x 10-5/102 = 2,4 x10-3
K = [Ca2+] x [HSO4- ] / [H+]
x [CaSO4] = Ca2+ x 1 /1 x 1
(informasjonen som er
gitt forteller at [HSO4-] og [H+] er 1
mol/L, mens CaSO4 er fast stoff.)
=> Løselighet = [Ca2+] = K =
2,4 x10-3 mol/L.
Det finens andre veier til målet, blan annet kan man regne
ut [SO42-] utfra syrekonstanten først.
Svar:
Venstre: Cu2+ + 2e- ->
Cu
Eo = 0,34 V
Høyre: Zn -> Zn2+ + 2e-
Eo = - (-0,76V)
Totalreaksjon: Cu2+ + Zn -> Zn2+
+ Cu
Eo = 0,34 V + 0,76 V = 1,10 V
b) - Hva er E når cellen har levert 1 A i ett minutt?
(Hint: Hvorfor kan man ikke beregne E før reaksjonen har startet?)
Svar: 1 A i 1 min = 60 C => antall mol e- = 60 C / (96500 C/mol)
= 6,2 x 10-4 mol =>
Det produseres 3,1 x 10-4 mol Zn2+ => Zn2+
= 3,1 x 10-4 mol / 0,1L = 3,1 x 10-3 mol/L
E = Eo - 0,0592/n log Q = 1,10V - 0,0296 log ([Zn2+]/[Cu2+]
= 1,10V - 0,0296 log (3,1 x 10-3/ 0,1) = 1,14 V
(Det er ikke tatt hensyn til endring i [Cu2+], men det
er mulig å regne ut denne hvis man gjør en antakelse om volum
av Cu2+-løsningen.)
Svar: - Vi får en galvanisk korrosjon, hvor katodereaksjonen
(H+ + e- -> 1/2H2) skjer ved sølv
og anodereaksjonen ved jern.
- Eo blir 0,44 V
- Ved å bryte den elektriske kontakte mellom sølv om
jernbiten, dvs. fjerne dem fra hverandre.
b) Hydrogengass ved 1 atm og 100K varmes opp til 80oC ved konstant volum. Videre pumpes N2-gass inn så totaltrykket blir 10 atm. Hvor mye H2-gass vil løses i 1 mL vann ved disse betingelsene?
Svar: P = 1 atm x (353K/100K) = 3,53 atm.
Fordi det er partialtrykket av hydrogen som bestemmer løseligheten,
har det ingen ting å si at man pumper inn nitrogengass.
Løselighet = 0,00079 g/Latm x 3,53 atm x 1 mL/L = 2,8 x 10-6
g (2,8 mikrogram)
Svar: Her må man gjøre vurderinger. Det er mange måter
å tenke seg hva som skjer på og som vil være helt eller
delvis riktig. Dette er hva jeg mener er den beste tolkningen:
Sink er mest uedelt av de tre, og vil gå i oppløsning.
Deretter vil jernet forsvinne. Til slutt vil bare kobberet være igjen
i høyre kammer. Cellen vil da være
1/2 H2 -> H+ + e-
Eo = 0
Cu2+ + 2e-
-> Cu
Eo = 0,34 V
Totalreaksjon: H2 + Cu2+ ->
Cu
+ 2H+ Eo = 0,34V
En annen tolkning er at sink er mest uedelt, og at dette vil bli oksydert av hydrogenelektroden. Det vil ikke bli noe trekk for denne tolkningen, selv om den er noe mer problematisk.
E = Eo - 0,0592/n logQ = 0 - 0,0592 log (H+) = 0 - 0,0592(-pH)
= 0,0592 pH
b) - Forklar kjemisk hvorfor en sinkbit som overhodet ikke korroderer
ved pH=7 kan begynne å korrodere ved pH=14.
- Hvor mye endrer E seg for en Zn/Zn2+-elektrode når
pH øker fra 7 til 14?
Svar: Dannelse av komplekset Zn(OH)42-gjør
at den beskyttende oksidfilmen løser seg opp.
Halvreaksjonen Zn -> Zn2+ + 2e- (Eo
= 0,76V) kan erstattet av halvreaksjonen Zn + 4 OH- ->
Zn(OH)42- + 2e- (Eo
= 1,20V). Dermed øker potensialet med 0,44 V (fordi pH = 14, vil
4 OH- = 1 M. Det er heller ingen grunn til å forvente
at [Zn2+] i første tilfellet skal være annerledes
enn [Zn(OH)42-] i andre tilfellet.)
Svar: Fordi løseligheten av Fe(OH)3 øker
med økende surhetsgrad.
Fordi løseligheten av Fe(OH)2er mye større
enn for Fe(OH)3 .
b) - Hva er katodereaksjon hvis jern korroderer i oksygenrikt miljø?
- Forklar hvorfor jern gjerne blir passivt der katodereaksjonen skjer,
særlig hvis anodereaksjonen skjer et annet sted.
Svar: O2 + 4 H+ + 4 e- ->
2 H2O (Evt. O2 + 2 H2O + 4 e-
-> 4 OH- )
Fordi reaksjonen gjør vannet basisk. Fordi løseligheten
Fe(OH)3 er lavere ved høy pH, blir også jern lettere
paasivt. Dannelsen av OH- -ioner vil motvirkes av dannelsen
av sure jernioner, derfor blir effekten størst hvis anode-
og katodereaksjonene er på klart adskilte områder.
Svar: HCl og NH3 diffunderer inn langs røret og der gassene møtes dannes skyen. Tiden bestemmes av diffusjonshastigheten. Fordi diffusjon bare kan skje fra områder med høyere konsentrasjon til områder med lavere konsentrasjon, betyr det at konsentrasjonene av begge gassene synker gradvis fra bommulsdotten til skyen.
b) Forklar hvordan og hvorfor tiden før skyen dannes påvirkes
av følgende forhold:
- Temperaturen økes.
- Lufttrykket senkes.
- HCl erstattes av HF.
- Vil noen av disse endringene påvirke hvor skyen dannes?
Svar: - Diffusjonshastigheten øker med økende temperatur.
- Mindre luft gir færre kollisjoner og derfor større
diffusjonshastighet.
- Lavere masse gir større hastighet.
- Det siste vil endre stedet skyen dannes, for det vil endre hastigheten
av den ene gassen i forhold til den andre.
Svar: Merk: Det er likevektskonstanten som er oppgitt, ikke hastighetskonstanten!
Når reaksjonshastigheten oppgis som halveringstid, betyr det
at det må være en 1. ordens reaksjon. For alle andre reaksjonsordner
er halveringstiden avhengig av konsentrasjonen. Da kan k beregnes utfra
formelen t= ln2/k.
k(298K) = 0,00231 r = 0,00231 x 0,0010 = 0,0000231
mol/Ls = 2,31 x 10-5 mol/Ls
k(303K) = 0,00346
ln(k1/k2) = - Ea/R (1/T1 - 1/T2)
=> ln (0,00231/0,00346) = -0,404 = -Ea/R (1/298K - 1/303K)
= -Ea/R x 5,5x10-5 K-1
Ea = Rx 0,404 / 5,5x10-5 K-1 =
7345 K-1x 8,31J/Kmol = 61040 J/mol => Ea
= 61 kJ/mol.
b) Det tilsettes en katalysator som tidobler reaksjonshastigheten ved
25oC.
- Hva er aktiveringsenergi og likevektskonstant for den katalyserte
reaksjonen?
Anta at den preeksponentielle faktoren A i Arrheniuslikningen ikke
påvirkes av katalysatoren.
Svar: Regn ut A fra formelen k = A e-Ea/RT. Sett in den nye k regn
ut hva den nye Ea må være.
Direkte utledet: lnk = A - Ea/RT => A = lnk + Ea/RT => lnk1 + Ea1/RT
= lnk2 + Ea2/RT
ln(k1/k2) = (Ea2 - Ea1)/RT => RTln(k1/k2) = (Ea2 - Ea1)
=> 8,31J/Kmol x 298K x ln 10 =
Ea = 5,70 kJ/mol
=> Ny Ea = 61 kJ/mol - 5,7 kJ/mol = 55 kJ/mol
Likevektskonstanten må være den uendret, dvs 1043.
Likevekten påvirkes ikke av at man bruker en katalysator.
Svar: CH2=CH-C(CH3)=CH2
Det er mange muligheter. Eks -[-CH2-C(C3H5)-]-
eller -[-CH2-CH=C(CH3)-CH2-]-
b) - Hva er viktigste forskjell i egenskap mellom herdeplast og termoplast?
- Hvordan forklarer du denne forskjellen utfra plastenes struktur?
- Er gummien i bildekk en herdeplast eller en termoplast?
Svar: - En herdeplast kan ikke formes etter at den er dannet, den
smelter derfor ikke. En termoplast smelter og kan følgelig formes
i ettertid.
- I en herdeplast er det kryssbindinger mellom kjedene, det er de
som fikserer formen.
- Gummidekk er herdeplaster, det dannes kryssbindinger ved vulkanisering
av naturgummien.